Kielnie w zależności od przeznaczenia dzielimy na kielnie murarskie, kielnie sztukatorskie oraz kielnie do fugowania. Każda z wymienionych kielni ma inne przeznaczenie i może posłużyć do wykonywania różnych prac. Kielnie murarskie głównie służą do nakładania zaprawy podczas budowy ścian nośnych i działowych. Do nakładania zaprawy może nam posłużyć kielnia trójkątna lub kielnia trapezowa.
Kielnia murarska Kubala może także posłużyć do nakładania tynków metodą tradycyjną. Podczas tynkowania ścian kielnia murarska trójkątna jest niezbędnym narzędziem do pracy.
Kielnia sztukatorska
Kielnia sztukatorska służy głównie do wykonywania prac sztukatorskich. Za pomocą kielni sztukatorskiej możesz wykonać różnego rodzaju zdobienia na ścianach, elewacjach budynków.
Jaki rodzaj kielni sztukatorskiej wybrać? Dostępnych jest wiele rodzajów kielni sztukatorskich, wybór kielni sztukatorskiej jest uzależniony zatem od rodzaju pracy, jaką chcemy wykonać. W momencie, gdy zachodzi potrzeba wykonania zdobień obłych, sprawdzi się tutaj kielnia sztukatorska serce. Kielnie sztukatorskie mogą także posłużyć nam do precyzyjnego wykończenia krawędzi obrabianej — do tego celu nadają się kielnie sztukatorskie kątowe ze stali nierdzewnej.
W zależności od rodzaju obrabianego narożnika znajdziesz kielnie kątowe do narożników wewnętrznych oraz kielnie kątowe do narożników zewnętrznych. Wykorzystując taki rodzaj kielni obrabiane narożniki będą precyzyjnie wykończone.
Kielnia do fugowania cegły i klinkieru
Wąska kielnia do fugowania cegły — dzięki specjalnie wyprofilowanej kielni w łatwy sposób nałożysz fugę w cegle. Takim samym rodzajem kielni można wykonać fugowanie w cegle klinkierowej. Kielnia do fugowania klinkieru - różne szerokości do różnej wielkości fug np. kielnia do fugowania 8 mm, kielnia do fugowania 7 mm, kielnia do fugowania 10 mm.