Kiedy przeprowadza się renowację budynków lub pomieszczeń ściany poddaje się wstępnemu tynkowaniu. Pracami tynkarskimi zajmuje się normalnie wykwalifikowany fachowiec. Problemem tynkowania jest fakt, że po położeniu na ścianach warstwy tynku w znaczący sposób wzrasta poziom wilgotności w pomieszczeniu, a wraz z tym czas oczekiwania na całkowite wysuszenie tynkowanego pomieszczenia może się wydłużyć nawet o kilka tygodni.
Podobny problem występuje przy budowie ścian działowych i nadbudowy poddasza. Kiedy postawi się cegły we właściwym miejscu trzeba je otynkować. To również powoduje wzrost poziomu wilgotności pomieszczenia i pojawia się potrzeba jego osuszenia przed rozpoczęciem zakładania tapet lub glazury.
Do zapobiegania problemowi z wysokim poziomem wilgotność w pomieszczeniu poleca się stosowanie płyt gipsowo-kartonowych. Wodę tu dodaje się tylko do materiału wiążącego i spoiwa.
Ta alternatywna metoda w porównaniu do tradycyjnych, polega na mocowaniu płyt gipsowo-kartonowych na drewnianych lub metalowych stelażach. Dzięki temu wykonanie zaplanowanych projektów staje się o wiele prostsze.
Źródło: https://www.wolfcraft.com/pl/